*** ZPRAVODAJSTVÍ*** UDÁLOSTI *** ZAJÍMAVOSTI *** KOMENTÁŘE  ***

Starší zprávy

Dálnice nebude - obrázek

Dálnice nebude - obrázek

Rychlostní komunikace R35 pod Kopaninou nebude. Tzv. superseverní varianty vedení rychlostní silnice od Liberce do Olomouce, v širším hledisku od Hamburku do Istanbulu, se vzdalo jak vedení Libereckého kraje , tak i Ministerstvo dopravy. V září letošního roku se k těmto institucím přidalo také Ministerstvo životního prostředí. Tak zemřela superseverní varianta R35 a většina obyvatel Rychnova, Pulečného i Mukařova (a dalších obcí na pomyslné trase silnice) si oddechla. Projekty a vizualizace této varianty R35 se tak propadají do hlubin historie a s nimi i finanční prostředky, které na ně byly vynaloženy z našich daní.
Silniční síť v naší oblasti tedy zůstane nezměněna.Jiné to může být v budoucnu se železnicí. V plánu je několik variant žel. koridorů do Liberce, především tratě Praha - Liberec. Ta by se měla vyhnout Turnovu a po terénních úpravách, zdvoukolejnění a elektrifikaci, nyní ve dvou variantách tunelem projít Ještědským hřbetem - buď tzv. Jeřmanickým tunelem, nebo tunelem Rašovským.
Výstavba železničního koridoru je sice ještě hodně vzdálená, ale už nyní je zřejmé, že pokud se uskuteční, pravděpodobně odřízne Rychnov, Rádlo a Jeřmanice od železniční sítě. Možným řešením by mohlo být napojení jablonecké MHD přes Rychnov do Hodkovic.
Existují také plány na vytvoření žel. koridoru z Turnova do Hradce Králové a Pardubic - přes Jičín. To by znamenalo změnu provozu na trati z Turnova přes Malou Skálu do Staré Paky - z nyní hlavní tratě by se stala pouhá lokálka.
MiV
Od 1. září 2011 do 10. září 2011 probíhá nepřetržitá výluka na železniční trati 030 v úseku Liberec - Železný Brod.

Od 10. září 2011 do 20. září 2011 proběhne nepřetržitá výluka na železniční trati 030 v úseku Liberec - Turnov.

Nový příspěvek - obrázek

Nový příspěvek - obrázek

Trasa Rallye Bohemia 2011 přes Kopaninský hřbet.
Naučná stezka manželů Scheybalových - obrázek

Naučná stezka manželů Scheybalových - obrázek

Již tuto neděli proběhne slavnostní otevření nové naučné stezky, která návštěvníky zavede na dosud neprávem opomíjená místa na Jablonecku. Jedním z nejpozoruhodnějších je hřebenová část Kopaninského hřbetu mezi Pelíkovicemi a Kopaninou. Přes udržované louky rozdělené lesíky se otevírají kouzelné výhledy do všech stran, v severní polovině na horské pásma Krkonoš, bližších hor Jizerských a Ještědského hřbetu, v jižní polovině výhledy do Českého ráje, Podještědí, Máchova kraje a dále až do Polabí. A právě zde, na okraji Pelíkovické pustiny bude osazen nový pamětní kámen manželů Scheybalových. Místo snad můžeme nazvat "Scheybalovou vyhlídkou". Přijďte i vy a nechte se unést poněkud zvláštní atmosférou těchto míst.
Jablonecké kulturní a informační centrum připravuje na neděli 19. června 2011 slavnostní otevření naučné stezky, která výletníky zavede do míst, kam rádi chodili manželé Scheybalovi. Stezka bude za účasti řady hostů slavnostně otevřena v 9:30 hodin na Horní Dobré Vodě, cíl je potom v Pulečném mezi 14°° a 19°° hod.
Zastavení Stezky manželů Scheybalových:
 1. Dobrá Voda
 2. Dolní Dobrá Voda
 3. Boží muka Anděl Strážce
 4. Kostel sv. Václava a starý hřbitov
 5. Socha sv. Jana Nepomuckého
 6. Městské muzeum Rychnov u Jablonce nad Nisou
 7. Někdejší Schöffelova manufaktura
 8. Klingerův kříž
 9. Hofrichterův kříž
 10. Pelíkovice - Boží muka sv. Rodiny (odbočky na Svatý Kříž, k Ullrichovu kříži a k Božím mukám U 14 sv. pomocníků)
 11. Pamětní kámen manželů Scheybalových (nové)
 12. Pomník Richarda Felgenhauera
 13. Rozhledna Kopanina
 14. Socha sv. Anny
 15. Pulečný
V neděli 22. května v rámci oslav 650. výročí první zmínky o Rychnovu (Reichenau, Richnow) a 100. výročí povýšení na město přijede na zdejší nádraží v 10:12 hodin zvláštním vlakem taženým parní lokomotivou samotný císař i s doprovodem.

O den dříve, tedy v sobotu 21. května proběhne od 21°° hodin na náměstí projekce k výročí města a slavnostní ohňostroj.

Po celý víkend bude v místním muzeu k nahlédnutí originál dekretu povyšující tehdejší městys na město.

Další akce na stránkách města.

Na území Kopaninského hřbetu jsou nyní připravovány nové turistické značené cesty. Z Rychnova u Jablonce nad Nisou přes Liščí Jámu na křižovatku u Pelíkovic a dále po hřebeni přes Pelíkovickou pustinu, Košovy na Kopaninu vede nově modrá značka (pokračuje jako tradiční modrá do Pulečného). Druhá cesta, žlutá značka, stoupá z Rychnova na Horní Dobrou Vodu. Cesty ještě nejsou dokončeny, nyní probíhají práce na osazování označníků rozcetí apod.
Výlet spolku Patron - obrázek

Výlet spolku Patron - obrázek

V sobotu 14. května 2011 se koná výprava "Za tajemným Kittelem a tajemstvími lesa V Končinách"

Sraz účastníků je v Kokoníně (zastávka MHD Kokonín - pošta) v 9:00. Cestou navštívíme drobné památky v Maršovicích (s výkladem p. kronikáře J. F. Švásty), Kittelův areál v Krásné, rozv. špýcharu u Skuhrova a rozvaliny mlýnů, hájovny a dalších objektů V Končinách. Cíl výletu bude na zastávce ČD v Líšném, event. na žel. stanici Malá Skála. Výpravu povede Michal Vrbata.

Odjezdy vlaků: Z Frýdlantu v Č. do Liberce: 6:50 hod.
Z Liberce do Jablonce n.N.: 8:00 hod.
Z Tanvaldu do Jablonce n.N.: 7:40 hod.

Odjezd autobusu MHD ze zastávky Jablonec n.N. U Balvanu /gymnázium (linka č.1 směr Rychnov u Jablonce n.N.) v 8:45 hod.

Rychnovská výročí - obrázek

Rychnovská výročí - obrázek

Letos v květnu, v rámci tradičních "kulturních dní" proběhnou v Rychnově u Jablonce nad Nisou oslavy u příležitosti 650. výročí první písemné zmínky o Richnowu a 100. výročí povýšení na město. Bližší informace budou zveřejněny na oficiálních stránkách města.
Nový příspěvek - obrázek

Nový příspěvek - obrázek

Od 4. dubna 2011 je opět uzavřena silnice mezi Hodkovicemi nad Mohelkou a Radoňovicemi. Objízdná trasa je vyznačena v obou směrech ve směru přes Jílové u Hodkovic, Bezděčín a Pelíkovice.

Nejnovější příspěvky:

http://kopanina.mistecko.cz ©Michal Vrbata Všechna práva vyhrazena.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one